STUDIO IMPRESS DESIGN S.R.L.

Toni Miron

Adresa: 400221 Cluj-Napoca, str. Taietura Turcului 47

Judet: Cluj

Telefon: 0264-592468

Fax: 0264-592468

Email: office@impress.ro

Website: www.impress.ro

S.C. Studio Impress Design S.R.L. oferă clienților săi o gamă largă de produse și servicii din domeniul tipografic. Oferta actuală comercială a societății este realizată pe două direcții:

servicii și lucrări realizate în Secția Prepress;
    lucrări realizate în Secțiile Tipar și Finisare.

Pe pagina Web a firmei se găsesc listele de preț pentru lucrările realizate și serviciile oferite de Secția Prepress. Dacă aveti o lucrare pentru tipar offset și doriti să știti cât ar costa producerea ei la Impress, aveti la dispoziție un calculator online de prețuri pentru lucrările de tipar.

Datorită diversității de produse realizate, nu se vor găsi prețuri de lucrari finisate atașate la oferta comercială actuală. Pentru cotatii de pret punctuale, va rugam sa contactati personalul Departamentului Comercial.

Prețurile pot fi negociate în funcție de valoarea comenzii, modalitatea de plată și termenul de plată.

1. Produse / servicii oferite

Activitățile realizate de S.C. Studio Impress Design S.R.L. sunt: design, servicii profesionale tipografice, producție tipografică.

Structura producției și a echipamentelor este orientată către producția materialelor publicitare (afise, pliante, broșuri, cataloage, mape de prezentare, postere, etichete, cărți de vizită, etichete, cărți, ambalaje din hârtie sau carton, prospecte, rapoarte de activitate, felicitări, agende, calendare etc.)

Majoritatea clientilor sunt din Transilvania (agenții de publicitate, societăți productive). Deși s-au executat lucrări pentru un număr relativ restrâns de clienți din alte zone ale țării sau din străinătate, se constată un grad ridicat de fidelizare a acestora față de serviciile pe care le oferim.

Partea de producție este structurată în trei secții principale:

Secția de producție prepress (pregătire de tipar);
    Secția Tipar;
    Secția Finisare.

în secția prepress S.C. Studio Impress Design S.R.L. oferă urmatoarele servicii:

descompunere pe film tipografic
    scanare CCD
    proof digital
    tipar digital
    listare pe plotter cu cerneala cu pigment
    calibrare a statiilor grafice cu spectrofotometru
    retușare imagini
    prelucrări suplimentare (concepție, design, tehnoredactare pe bază de machete).

Putem oferi toata gama de finisaje din domeniul tipografic: taiere / finisare prin biguire / lăcuire totală sau selectivă / broșare cărți sau reviste / capsare / perforare / legare cu spirală. Oferim si servicii de ștanțare, plastifiere, finisari mai complexe în colaborare cu alte firme din Cluj-Napoca.

2. Capacități de producție, personal implicat

Toate utilajele și echipamentele utilizate au fost achiziționate noi:

Departamentul prepress:

imagesetter ECRM VR 46
    imagesetter ECRM Mako 3650
    mașina de developat filme Glunz&Jensen
    Scanner Epson Expression 1640 XL
    Plotter color Epson Stylus Pro 9600
    Imprimanta laser color HP 9500 PS
    Masina de tipar digital Minolta bizhubPRO C6500
    Spectrofotometru GretagMacbeth i-One Pro.

Departamentul de producție tipografică (Secția Tipar, Secția Finisare):

Mașina de tipar Heidelberg format 50 x 70 cm în 2 grupuri
    Mașina de tipar Polly Prestige 74 format 50 x 70 cm în 4 grupuri (2004)
    Ghilotina Polar 78 ES
    Mașini de capsat Bremer, Hohner
    Mașina universală de biguit și perforat INTROMA
    Mașina specială de găurit hârtie Nagel Citoborma
    Mașina de fălțuit, biguit și preperforat Nagel Docufold
    Sistem CTP Cobalt 4
    Mașină de developat plăci Maya 85 Plate Processor (2006)
    Rama de expus plăci tipografice (ramă de copiat) SACK LCX3.

în Departamentele Comercial, Financiar-Contabil și Administrativ lucrează 7 persoane. Departamentul prepress este format din 4 tehnicieni, iar în departamentul de producție tipografică activează 22 lucrători, din care 9 în secția de tipar, iar 14 în secția de finisare (prelucrare post tipărire).