ATT (RO)

ATT - Asociatia  Tipografilor “Transilvania”

birou@asociatia-tipografilor.ro
•    infiintata in 2002 / 12 firme
•    membrii: 53 , cu 2300 angajati
•    asociatie nationala patronala a industriei poligrafice, organizatie non profit
•    Presedinte  -  David Istvan
•    Vicepresedinti  -  Alexandru Galos si Racz Karoly
•    Director executiv  -  Mirela Marica
•    Cenzor  -  Kupa Andrei
Scopul asociatiei:
ATT  exista pentru a promova interesele patronatului din domeniul poligrafic. Unic structurata ca o asociatie a industriei, ATT reuneste tipografiile si furnizorii acestora, reflectand parteneriatul dintre jucatorii din industria poligrafica romaneasca.
•    Sprijinirea dezvoltarii activitatii economice si a investitiilor in domeniul poligrafic
•    Formarea si perfectionarea profesionala
•    Primirea si oferirea de informatii tehnice si juridice necesare dezvoltarii, consultanta, etica profesionala, arbitraj intre firmele membre
Asociatia Tipografilor “Transilvania” are urmatoarele obiective:
•    Sprijinirea membrilor in activitatea lor economica
•    Amplificarea relatiilor economice intre membrii si clienti
•    Dezvoltarea relatiilor cu organismele guvernamentale si neguvernamentale din tara si strainatate
•    Armonizarea si promovarea intereselor societatilor comerciale asociate
Evenimente si intalniri:
•    ATT se reuneste in doua intalniri pe an, prilej cu care gazda este unul dintre membri. Prezentarile tehnice sunt punctul forte al intalnirilor ATT deoarece sunt calea directa si profesionala deschisa tuturor firmelor din domeniul poligrafic de a-si prezenta noutatile tehnice si seviciile.
•    Asociatia Tipografilor “Transilvania”  organizeaza si participa la conferinte nationale si internationale cu subiecte de dezvoltare ale domeniului poligrafic.
•    ATT este membru fondator al Forumului Tipografic Balcanic, care reuneste anual cele 11 tari din Balcani pentru probleme ale industriei grafice. In 18-19.10.2013 la Lviv, Ucraina, va avea loc al VIIIa editie a Forumului InPEQ.